Okul

Orman Kaç Yılda Oluşur Kısaca

Ormanlara baktığımız zaman uzun yıllar boyuna oluştuklarını görebiliyoruz. Hayranlıkla seyrettiğimiz o manzaralar insanlık için bir armağan olarak görülüyor. Bizlere sahip olduğumuz temiz havayı ve oksijeni veren ormanların olduğunu asla unutmamalıyız. Doğal kaynakları göz önünde bulundurmamıza rağmen en önemlisini unutuyoruz temiz bir hava olmasını. Zamanla belki her şeyden önce tükenerek insanlar için hayatın sonu olabilir.

Ormanların oluşumu toprağa tohumların düşmesi ile birlikte fidana dönüşür. Yıllar sonra fidanlar büyüyerek ağaçlara dönüşür bu şekilde ormanlar çoğalarak büyürler. Örneğin bir çam ağacı 10-12 yıl arasında yetişir. Daha çabuk büyür ağaç cinsi olmaktadır. Ağaçlar günde ortalama olarak 10cm büyüyerek gelişir.

Ülkemizde ormanlara yeterince sahip çıkılmadığı gibi kağıt, selpak, mobilya üretimi için yüzyıllar boyunca yetişen ağaçlar kesilerek ormanlık kesimler azalır. Bilinçli veya bilinçsiz olarak orman yangınlarının dahi çıkması uzun yıllar boyunca yetişen ağaçların yok olmasına neden olmaktadır.

Zeytin ağaçları 600 yıl, kayın ve çam ağaçları 900 yıl, çınar ve meşe ağaçları 1000 yıl ömrü bulunur ormanların oluşması için ağaçların ortalama 50 – 100 yıl arası boyunca dokunulmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu