Okul

Orman Ürünleri Sanayisi Ne Demektir

Orman ürünleri sanayisi, orman ürünlerinden yani ağaçlardan elde edilen tüm ürünleri kapsayan sanayi dalıdır. Bu endüstri çoğunlukla, kereste, kağıt, odun ve mobilya dalında iş yapmaktadır. Özellikle ülkemizde kereste sektöründe ciddi bir yükseliş vardır. Mobilya sektörü de geliştiğimiz sektörlerden biridir ve bu sektörde ihracat da yapılmaktadır.

Ülkemizde Orman Ürünleri Sanayisi

Orman ürünleri sanayisi ülkemizde en çok hammaddenin bulunduğu bölgelerde yani Batı Karadeniz’de gelişmiştir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz dallara göre bu sanayi ülkemizin birçok şehrine yayılmıştır. Örneğin; Kereste fabrikaları en çok Batı Karadeniz’de kuruluyken, kağıt fabrikaları çoğunlukla İzmit, Giresun, Zonguldak, Muğla, Mersin, Yalova, Bartın ve Balıkesir’de kurulmuştur. Öte yandan mobilya sektörü ise İstanbul, Ankara, İzmir Kayseri ve Bursa’da yaygınlaşmıştır.

Ülkemizde Orman Ürünleri Sanayisinin Tarihi

Ülkemizde bu endüstri 20. Yüzyıl’dan itibaren ciddi bir gelişim göstermiş, çağı yakalamıştır ve yayılmıştır. Çok fazla insana istihdam sağlayan orman ürünleri sanayisi ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamakta ve ihracat dahi yapmaktadır. İlk kereste fabrikası, 1892’de İstanbul’da kurulmuştur. Elle imalat yapılan ilk kağıt fabrikamız ise 1453’de Kağıthane’de kurulmuştur. Birçok cins kağıt üreten ilk fabrikamız 1744’te Yalova’da kurulmuştur. Cumhuriyet tarihimizin ise ilk kağıt fabrikası 1934’te İzmit’te kurulmuştur. Kağıt sektörünün kökü çok geçmişe dayansa da bu sektör de 20. Yüzyıl’da asıl gelişimi göstermiştir.

Orman Ürünleri Sanayimizin Dünyadaki Konumu

Birçok ülkenin yüzölçümünden daha fazla ormanlık alana sahip olan ülkemizde bu endüstri oldukça gelişmiştir. Türkiye’nin orman alanı %26’dır. Türkiye’de orman ürünleri sanayisinin değeri 19 milyar Dolar’ı aşmıştır. Türkiye, özellikle kereste üretiminde dünyadaki yerini sağlamlaştırmıştır. Türkiye, kereste üretiminde 166 ülke arasından 13. üretici olarak listeye girmiş ve dünya pazarından %1,6 pay almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu