Okul

Osmanlı Devleti Ne Zaman Kuruldu ve Yıkılmıştır

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasının ardından beylikler o dönemlerde güçlenme çabasına girmiştir. Beylikler üstünlük sağlamak adına birbirleri ile çatışma haline girdiler. Osmanlı Beyliği olası çatışmalardan uzak kalarak diğerlerini sadece seyretmiştir. Kendini geliştirmeye ve güçlendirmeye adayan Osmanlı beyliği daha sonradan diğer beyliklere hükmedecekti.

İlk temelleri Bilecik, Söğüt, Domaniç’te atılmıştır. 1299 yılında Domaniç’te kurulan Osmanoğulları beyliği daha sonra devletleşme yolunda gitmiştir. Anadolu topraklarında beyliklerle savaşmayarak hedefini Bizans imparatorluğuna dikmiştir. Kısa sürede fetihler yapılarak topraklarını genişletmiş ve Rumeli toprakları üzerinde hakimiyet kurmuştur. Zamanla topraklarını genişletmiş kıtalara hükmeden hale gelmiştir. Kazandığı zaferler saygınlığı arttırdığı gibi ordusunu da kuvvetlendirmiştir.

Osmanlı devletinin yıkılış vetiresi 1839 yılında, Tanzimat Fermanı ile başlamıştır. Toprak kayıplarının yaşanması, Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup ayrılması zarar görmesine sebep olmuştur. 1922 yılında saltanatın kaldırılması ile Osmanlı Devleti resmen yıkılmıştır. 1923 yılında ise Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Osmanlı Devleti 600 yıllık tarih sahnesinde 1299-1922 yılına kadar hakimiyet sağlamıştır. Taht kavgaları çeşitli oyunlardan dolayı toprak bütünlüklerini kaybederek zayıflamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu