Okul

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Pamukkale Travertenlerinin Oluşumu, Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluştu Kısaca Özet

Pamukkale travertenleri Ege Bölgemizde yer alan Denizli ilimizin kültürel ve doğal zenginlikleri birisidir. Görsel olarak adeta insanlara ihtişamlı bir görsel şölen sunuyor. Güzelliği ile birlikte her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Doğal güzelliği ile büyücü olan Pamukkale travertenleri sıcak su kaynakları sayesinde oluşmuştur. Yer altından doğal kaynak suları 356 derece olup kayaların üzerinde taşları aşındırarak günümüzdeki olan halini almıştır. Kalsiyum ve hidrokarbonat olarak yüksek seviyelerde olup karbonat çökeltisi gerçekleşerek bugünkü halini almıştır. Beyaz olmasının sebebi ise kalsiyum karbonat zamanla sertleşip kaya halini almıştır.

Bugünkü halini koruması için termal su gönderilerek bozulmasını önlenmektedir. Su almadığı takdirde zamanla rüzgardan dolayı aşınarak yıkıntılar oluşmasını önlenmiş oluyor.

Yabancı turistleri kendisine çektiği gibi ülkemizin en çok ziyaret edilen doğal zenginliklerinden birisidir. UNESCO tarafından korumaya alınıp dünya mirası olarak kayıtlara geçmiştir.

pamukkale travertenleri
pamukkale travertenleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu