İlginç Bilgiler

Pandora Kutusunun Efsanesi Nedir?

Mitoloji inanışlarına göre eskilere dayanan bir hikayedir. Dini inanışlara göre gerçek olduğu düşünülmektedir. Eski Yunan medeniyetinde felsefik ve mitolojik bakımdan önemli rol oynamaktadır. Çok tanrılı inançlarda birden çok tanrı olduğuna inanılır. Var olan her şeyin tanrısı olduğu konusunu düşünmüşlerdir.

Mitolojide tanrıların babası olarak bilinen Zeus’tur. Göklerin tanrısı olduğu bilinip en güçlü tanrıdır. Kötülüklere karşı insanları cezalandırılması için Pandora adında bir kadın yaratmıştır. İnanışlara göre insanoğlunu cezalandırılması için kadın insanların arasına gönderilmiştir. Zeus’un ateşi Prometheus’un kardeşi olan Epimetheus tarafından çalınmıştır. Ateş insanlara verildi ve dağıtıldı. Zeus intikam için Pandora’yı görevlendirdi. Zeus’tan ateşi çalan Epimetheus’a aşık olan Pandora evlenirler.

Pandora denildiği zaman aklımıza ilk gelecek olan dünyadaki kötülüklerin dolu olduğu bir kutudur. Kutu açılması sonucunda dünyaya kötülük yayılır. İnsanlar birbirlerine düşer, fitne, kıskançlık, intikam gibi duygular yayılmıştır.

Pandora kutusu Zeus tarafından Prometheus’a düğün hediyesi olarak verilir. Topraktan yapılmış bir vazo olmaktadır. Zeus tarafından verilen kutunun asla açılmaması gerektiği söylenmiştir. Kavanozun içindekinin ne olduğunu bilinmemekteydi. Zeus bu hediyeyi Pandora’dan intikam almak için göndermiştir. Nefsine yenik düşen Pandora merakını gidermek için kavanozu açar. Efsaneye göre açılan kavanozdan sonra dünyaya büyük bir kötülük yayılır. Pandora fark eder ve hemen kapatır.

Efsaneye göre Pandora’nın nefsine yenik düşerek kutuyu açması, kadınların merak duygusunu temsil ettiği düşünülmektedir. Çeşitli söylentiler buna göre söylenmiştir. Kimi söylentilere göre Pandora kutunun kapağını açması ile içine esir olarak girmiştir. Dünyaca ünlü filmlere konu olan Pandora efsanesi mitolojide böyle yer almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu