İlginç Bilgiler

At Nalı Neden Uğur Getirir

Eski inançlara ve kültürlere göre at nalı şans getirir. Dünyanın bir çok yerinde at nalının şans getirdiğine dair inançlar vardır. Geçmişten günümüze kadar at nalının şans getirdiğine inançlar devam etmiştir.

Tarihçesi demirin keşfinin yapıldığı zamana kadar dayanmaktadır. Tanrılardan bir hediye olarak kabul edildi U şeklinin Ay’a benzediğinden dolayı gücü temsil ettiğine inanmışlardı. At nalına aynı zamanda çakılan çivilerin sayısının 7 olması şans getirdiğine inanmışlardır. Rivayetlere göre cadıların ise atlardan korktuğu söylenip tekrar geri gelmemeleri için kullanmıştır.

Hristiyan inançlarına göre ise başpiskopos olan St. Dunstan din adamlığı olmadan önce nalburculuk yıllarında yaşadığı olaya dayandırılmaktadır. Şeytanın at ayağına benzeyen ayakları varmış. Kendisine nal takmasını isteyen şeytanı ayaklarından duvarlara zincirler. Nalı ıştıra verecek şekilde ayaklarına takar. Şeytan kendisini serbest bırakmasını ister ancak Başpiskopos St. Dunstan Tanrıya inanan ve at nalı bulunan hiçbir eve girmeyeceğine dair söz ister. Bunun üzerine şeytan kabul eder ve bir daha at nalı bulunan eve girerek rahatsızlık vermez.

Günümüzde at nalı şans getirdiğinden dövme olarak, eşyalarda ve cisimler benzetilerek kullanılmakta. Bileklikler, kolyeler at nalının dövmesini yaptıranlarla bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu