İlginç Bilgiler

Siyah ve Beyaz Neden Renk Değildir

Renk, göz ile fark edilen ışık etkisidir. Işık, nesnelere çapar ve yansıma yapar. Yansıyan ışık gözdeki retina tabakasına ulaşmakta ve beyne iletilmektedir. Tüm renkler yansırsa beyaz, hiç biri yansımaz, ışık nesne tarafından emilirse siyah olarak fark ederiz. Her rengin bir dalga boyu bulunur. 1 metrenin milyarda birine nanometre denmekte ve görebildiğimiz ışık boyu 400 – 700 nanometre arasında olmaktadır.

Gözümüz yaklaşık 10 milyon rengi birbirinden ayırabilecek özelliktedir. Beynimizde bulunan 7 milyon kadar hücre, renkleri doğru algılamamız konusunda görevlidirler. Kırmızı rengin daha dikkat çekici olmasının nedeni de renk algılayan hücrelerin çoğunun kırmızı rengini algılamakla görevli olmasındandır.

Cisimlerin renklerini algılamamız için ışığa ihtiyaç vardır. Renkler, pigmentlerin yansıttığı ışığın dalga boylarına göre oluşurlar. Işığı yansıtmak yerine emen pigmentler siyah görünmektedir. Ortamda hiç ışık bulunmazsa, ışık yansıtılamadığı için her şey siyah olarak görünecektir. Farklı bir ifade ile hiçbir şey görünmez.

Beyaz ve Siyah Neden Renk Değildir?

Beyaz, cismin üzerine düşen ışığın tüm dalga boylarını yansıttığı için renk olarak kabul edilmez. Siyah da, tüm dalga boylarını emerek soğurmaktadır. Bu nedenle siyah da renk olarak kabul edilmemektedir.

15 Yorumlar

  1. Manyak olmayın gri yapan siyah ve beyaz boya renkleridir. Biz doğal olan ışık renklerinden bahsediyoruz.

  2. Bence siyah da beyaz da renktir. Hatta en sevdiğim renk de siyahtır. 100 kişiye en sevdiğiniz renk nedir diye sorun en az yüzde 10 u siyah ya da beyaz diyecektir. Armut bir renk değildir. Ama siyahla beyaz renktir.
    Yine de katkınız için teşekkürler.

    1. 10 kişinin siyah veya beyazı renk olarak kabul etmesi siyah ve beyazın bilimsel anlamda renk olacağı anlamına gelmez. Anladığım kadarıyla bunu kastetmişsiniz ama bana göre 10 kişinin düşüncesi tabiki teori niteliğindeyse doğruluk payı vardır ama neden renk aldıklarını açıklayamıyorlarsa bence vardıkları yargı doğru değildir.

  3. çok tesekkurler odevime mukemmel yardimci oldu su resim hocasi na gicik kaptim ama bosver odevimi yaptimya;)

  4. Ya ana renkler sarı kırmızı ve mavi değil miydi? Yeşil mavi ve sarının birleşiminden oluşur denkbilgi kurucusu. Ama gene de faydalı bir internet sitesi olmuş. ;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu