Okul

Pandomim Nedir? Nasıl Yapılır?

Pantomim ya da mim sanatı olarak bilinir. Sessiz tiyatro olarak adlandırılarak görsel sanatlardandır. Sanatçılar el kol ve yüz hareketleri ile beden hareketlerini birleştirerek anlatmak istediklerini anlatırlar. Evrensel tiyatro dili kabul edilerek her milletin anlayabileceği türdendir. Sahnede rol alan kişiler konuşmayarak anlatmak istediklerini hareketleri ile tarif ederler. İlk önce komedyenler sesli olarak insanlara bir şeyler anlatım yaparken zamanla “sessiz dil” olarak pantomim’in ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yeni çağ dönemlerinde tiyatrolarda ortak olarak becerilerini gösteren insanlardan oluşmuştur.

Pantomim sanatının büyük ustaları Charlie Chaplin, Laurel ve Hardy sessiz sinemayı dünyaya tanıtmışlardır. Yaptıkları hareketler sonucunda anlatmak istediklerini çok daha kolay şekilde anlatmışlardır. Mim tiyatro olarak ülkemizde Taner Barlas tarafından getirildi. Erdinç Dinçer’de asistanlığını yaptığı Mim Tiyatrosu kurularak sözsüz tiyatro tanıtılmıştır. Vecihi Ofluoğlu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı’nı kurarak akademik çalışmalar ile tanıtmıştır.

Pantomim insanları eğlendiren ve emek verilen sanattır. İnsanlar ilk önce anlatmak istediklerini belirler ve vücut hareketleri ile anlatır. Sessiz sinema olması sanatçıların konuşmaması olmaktadır. Pantomim sanatçıları insanlara anlatmak istediklerini hareketleri ile anlatmaları evrensel sanat olmasını sağlamıştır. Uzak doğuda yapılan pantomim sanatı batıda da aynısı yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu