Okul

Para Bulunmadan Önce Nasıl Alışveriş Yapılırdı

Para insanlar için ticaret kaynaklarından birisi olmaktadır. Günümüzde her alanda ticaret yapılırken malın maddi değeri biçilir ve karşı taraf uygun görürse gerekli ödemeyi yaparak satın almış olur. Ülkeler para basarken sahip olduğu altının değeri kadar yapabilmektedir. Fazlasını bastığı durumunda paranın karşılığı bankada olmayacağından dolayı buna izinleri yoktur.

Paradan önce insanlar alışverişlerini daha çok takas yöntemi ile birlikte yaparlardı. Toplu pazarlar olurdu insanlar satmak istedikleri eşya, mal, hayvanlarını getirir orada satın almak istediklerine takas teklif ederlerdi. Takas yaptığı kişi içinde teklif uygun olursa takas yaparak alışverişlerini yaparlardı.

Örneğin balıkçı birisi balık tutardı 5 adet balığa 5 kepçe pirinç ile takas etmek için pazara giderdi insanlar bu sayede eksik olan ihtiyaçlarını temin etmekteydi.

Lidyalılar bu durumda çıkan karmaşıklığa müdahale etmek için değerli madenlerden parayı icat etmişlerdir. Para ile birlikte fiyat kavramı da ortaya çıkarak satıcılar artık mallarına fiyat belirterek alışveriş yapmaya başlamışlardır.

para olmadan önce
para olmadan önce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu