Okul

Patates En Çok Nerede Hangi Bölgede Yetişir

Anavatanı Peru olan patates uzun yıllar boyunca dünyaya yayılarak ülkemize kadar ulaşmıştır. Bir çok ülkede patates üretimi yapılmakta çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Ülkemiz oldukça verimli topraklara sahip olması çeşitli tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde etkin rol sahibidir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve üç iklim türü görülen coğrafyaya sahiptir. Dört mevsimin yaşandığı bu topraklarda tarımsal çeşitlilikte fazladır. Coğrafi etkenlerden dolayı zenginlik oldukça fazladır. Sebze ve meyve üretiminde bölgelere göre ağırlık gösterir.

Ülkemizde patates yetiştiriciliği hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. En çok yapılan bölgemiz İç Anadolu Bölgesi olmaktadır. Nevşehir ve Niğde illerimiz aynı zamanda patatesleri ile meşhur olmaktadır. Yanı sıra İzmir, Sakarya, Trabzon, Erzurum gibi illerimizde patates yetiştirilmektedir. En fazla İç Anadolu bölgesinde gelişme göstererek ülkemizin dört bir yanına yayılmaktadır.

Verimli topraklarda yüksek oranda patates yetiştiriciliği yapılmaktadır. İklim, toprak yapısına göre bölgelerimize göre çeşitli tarım ürünleri yetiştiriciliği yapılmakta. Patates yetiştiriciliği konusunda ülke olarak kendi ihtiyacımızı fazlasıyla karşılamaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu