Yemek Tarifi

Patates Nasıl Haşlanır

Patates kilo aldırmadığı gibi hafif yiyecekler arasında gösterilmektedir. Haşlaması mutfaklarımızda yaz kış eksik olmadan kesilerek hazırlanarak servise sunulabilir. Patates haşlaması sindirim sistemi için oldukça faydalı olarak düzene girmesinde etkilidir. Patatesin nişasta değeri yüksek olan potasyum, folik asit, fosfor ve lif değerleri yüksek seviye de olan sebze olmaktadır. Yağda kızartılması içine yağ almasıyla beraber kilo alımına sebep olur.

Patateslerimizi ister dışını güzelce bastırarak yıkayabilir ya da dış kabuklarını soyarak o şekilde haşlamaya hazır hale getirebiliriz. Yıkama aşaması önemlidir yaralı olan noktaları bıçakla keserek temizleyiniz. Patatesi temizledikten sonra iç kısımlarının da pişmesi için iki parmak kalınlığında kesiniz. Yanlamasına yatırdıktan sonra iki parmak kalınlığında kestiğiniz takdirde pişirilmeye hazır hale gelecektir. Tenceremize su doldurduktan sonra iki yemek kaşığı tuz atıyoruz patateslere göre değişir ufak tencere de yapacaksanız eğer bir kaşık tuz yeterli olacaktır. Patateslerimizin üstünü örtmeyelim o zaman taşmaya sebep olabilir. Ortalama yarım saat içinde patatesler pişme kıvamına gelecektir. Patates türüne bağlı olarak içinden bir patatesi çatalla alarak pişip pişmediğini öğrenmemiz mümkündür.

Patatesleri soğutmadan tüketmek gerekiyor. Soğuyan patates kararmaya başlar ve lezzetini kaybedeceğinden dolayı istenilen tadı unutmamıza sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu