Okul

Türk Müziğinin Korunması Neden Önemlidir

Dünya üzerinde toplumların varlıklarının devamlını sağlayabilmeleri için sahip oldukları kültürlere sahip çıkmıştır. Kültürel öğelerimizden biri müziğimiz olmaktadır. Farklılıklar dünya yaşamında çeşitli yer alırken insanların ortak kültürel değeri müzik olmuştur. Batıdan doğuya tüm milletler müziklerine sahip çıkmışlardır. Kendi yaşamlarından alıntılara yer vererek insan hayatında yol göstermişlerdir.

Kültürü oluşturan değerimizin başında müzik gelmektedir. Müzik tüm milletlerde çeşitlilik gösterir. Müziği olan ülkeler sahip oldukları yaşam anlayışını onun içinde saklar. Örneğin ülkemize baktığımızda yörelerimize göre farklı müzikler görülür. Karadeniz yöresinde hareketli ve enerji dolu müzikleri gösterir. Karadeniz’in bölgesel olarak oksijeni, sağlıklı yiyecekleri ruh sağlığını da olumlu etkileyerek enerji katmaktadır. İç Anadolu bölgesine baktığımızda biraz daha ağır sakin müziklere yer verildiğini hissederiz. Bölgesel olarak insanların yaşamları müziklerine de doğru etki eder. İnsan yaşamında müzik yaşantıya dair bir çok konuyu kendi içerisinde barındırır.

Bizleri biz yapan müziğimizi korumalı, sahip çıkmalı ve müzik anlayışını kabul etmeliyiz. Kültürlere ait müzikler o milletin en önemli değerlerini içinde barındırır. Kendi yöresel müziklerimizden uzaklaşmak özümüzden uzaklaşarak kopmamıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu