Okul

Paylaşmanın Önemi Hakkında Kompozisyon

Yardımlaşma yardımseverlik duygusunun öne çıkartarak toplumun birbirlerine kenetlenmesini kolaylaştırır. Toplumsal hayatta insanlar yalnız başlarına ihtiyaçlarını karşılayamazlar. Gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için birbirlerine karşı yardım içinde bulunmaları gerekir.

Sevgi ve saygı bağları insanları birleştiren değerdir. İhtiyaç sahiplerine gizliden yapılacak yardımlar, deşifre edilmemesi iyiliğin en makbul şeklidir. Dinimizde sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi gerekir. Yardımlaşma yapılması insanların birbirlerine karşı desteğini arttırır. İyilik yapan insan iyiliğin değerini bilmeli ve başa kakmamalıdır. Gizli saklı yapılacak olan yardımı alan kişilerinde yüzlerinin yere eğmesini önler. İyilik insanları mutlu edip onları neşelendirmek için yapılandır.

Kuran-ı Kerim’de yardımlaşmak önemli yere sahiptir. Tarih boyunca Müslümanlar birbirlerine yardımcı olmak için vakıflar kurarak destek çıkmışlardır. Yetim ve öksüzlere sahip çıkarak onların karınlarını doyurmuş, ev barınak gerektiğinde çeyiz ihtiyaçlarını karşılamak için yardım eli uzatmışlardır. Sokaktaki hayvanları ve kuşları besleyerek yardımlaşma olur. İhtiyarlara ve kimsesizlere destek çıkarak ilgilenen kurumlar olmuştur. Bugün insanlar birbirlerine destek çıkarak yakınlaşırsa dünya üzerindeki sorunlar git gide azalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu