Sorular Cevaplar

Peygamberimiz İlk Çağrıyı Niçin Yakınlarına Yapmıştır

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed, İslamiyet’i yaymaya ilk olarak yakınlarından başlamıştır. Peygamber seçildikten sonra Allah tarafından kendisine “kabilenin en yakınlarını uyar” ayeti gelmesiyle başlamıştır.

Ayette denilmek istenilen İslamiyet ilk önce ailen, akrabalarından başlasın sonra çevrendekilerle devam edersin. O yüzden peygamberimiz ilk önce kendi ailesine İslamiyet’i anlatır ardından amcalarına anlatmıştır. Böylelikle yeni bir din ortaya çıkmıştır. Ailesi kendisine inanmış kimi akrabaları kendisine inanmamıştır. Zaman içerisinde çevresinde olan insanlara İslamiyet hakkında bilgiler sunulmuştur. Ailesi ve akrabaları kendisine çok daha çabuk inanacaklardı, daha sonra çevresindeki insanların inanması kolaylaşacaktı. Hızla artan İslamiyet için başladığı nokta önemlidir. Ailesi inanmasaydı eğer inanan sayısı çok daha az olurdu. Aile bağları çok kuvvetlidir eğer biri aile desteğini arkasına almazsa çevresindekilerin de desteğini alamaz.

İnanmayan insanlar kendisini dışlamış Mekke’de istenmemiştir. Hicrete zorlanan peygamberimiz Medine’ye hicret etmiştir. İslamiyet’in yayılışı Medine’de devam etmiştir. Sevgi ve hoşgörü dini olan İslamiyet kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşarak herkes Hz. Muhammed’in safında yer almıştır. Allah’ın emir ve yasaklarını ileterek İslam dininin ne güzel din olduğunu anlatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu