Okul

Projeksiyon Nedir

Sözcük anlamı iz düşüm olan projeksiyonun farklı kullanım alanları mevcuttur. Genel hatlarıyla ışığın bir mercek yardımıyla perde ya da beyaz bir alana yansıtılması ile elde edilen görüntüyü ifade eder. Bu şekilde kalabalık alanlarda sunum, film gösterimi gibi etkinlikler kolaylaşmıştır. Bununla birlikte coğrafyada harita hazırlanırken Dünya’nın küreselliği nedeniyle ortaya çıkabilecek hataları en aza indirmek için kullanılan yönteme de bu isim verilir. Okullarda kullanılan projeksiyon makineleri ve fotoğrafçılıkta kullanılan slayt projeksiyonları; güçlü ışığın ayna ve mercek yoluyla yansıtılması kuralına uygun olarak üretilmiş cihazlardır.

Ekonomide Projeksiyon
Projeksiyonun birçok farklı terminolojide farklı anlamlarla yer aldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Projeksiyonun ekonomide kullanılan anlamı ise geçmişteki istatistiklerin toparlanıp bir genellemeye vardırılması yoluyla gelecek üzerinde tahminler yapmaya dayalıdır. Bu yöntemle ekonomideki öngörülemez iniş çıkışların etkisi azaltılmaya çalışılmıştır.

Psikolojide Projeksiyon (Yansıtma)
İnsan psikolojisinin kendinde gördüğü aksaklığı başkaları üzerindeymiş gibi yansıtıp eleştirmesine psikolojide projeksiyon(yansıtma) adı verilmektedir. Bunun tam tersi olarak; kişinin dışarıda gördüğü bir problemi kendi içinde sindirerek onu kendinden bir parça haline getirmesine ise içe yansıtma denir. Eğer içe yansıtmanın boyutları ileri derecelere taşınırsa kişinin kendi kişilik özelliklerini kaybetmesi söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu