Okul

Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkileri

Radyasyon ilk 18. yüzyılda keşfedilmiştir. İlk çağlardan beri radyasyon olmasına rağmen günümüzde uranyum elementinin işlenmesi sonucunda etkileri artmıştır. Günümüzde teknolojik aletlerde dahi kullanılır olmuştur. X ışını üreten tıbbi ve endüstriyel röntgenlerde dahi bulunu. Kullandığımız elektronik aletler çalışırken etrafa radyasyon yayar. Nükleer santrallerde uranyum füzyona uğratılarak enerji ortaya çıkartılır. Radyasyon oranı oldukça fazladır. Güneşte nükleer füzyonların gerçekleşmesi sonucunda radyasyon dalgaları dünyamıza kadar ulaşır. İster istemez radyasyonun etkisinden etkileniriz. Radyasyon X ve Gama ışınları olarak hayatımızdadır. X ışınları, kozmik ışınlar, radyoaktif maddelerin çevresinde yaydıkları olur.

Etkilenenler mutasyona uğrayarak çeşitli değişiklikler görülüyor. İki farklı çeşitte etkisini daha çok gösterir Kronik ve Akut olmak üzere.

Kronik etkileri uzun süreli olarak radyasyona etkisi oluşumu ile birlikte görülür. Etkileri ise büyük radyasyon dozuna etki kalınması ile birlikte 24 saat içersinde kendisini gösterir. Gözlenir etkisi 25 rem üstünde radyasyonla görülebilir. 50 remlik dozaj görüldüğü zaman özellikleri değişip eğer sayının 300-500 rem arasında olursa müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

Radyasyona maruz kalındığı zaman mutasyona uğrama gibi etkilerini gösterir.

radyasyonun etkileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu