Okul

Referandum Nedir Kısaca

Referandum, anayasa değişikliği ya da benzeri yasaların değiştirilmesinde halkın oylamasına sunulmasıdır. Referandum durumunda belli bir tarihte halk oy kullanmak için sandıklara giderler. Seçimler yapıldığı gibi halka seçme hakkı sunulur. Referandum durumunda halka evet/hayır seçenekleri verilerek cevap beklenir. Kullanılan oylar YSK tarafından görevlendirilen görevler tarafından sayılarak ana merkezde hesaplanarak sonuca ulaşılır.

Demokrasi yönetiminde meclisin kararları halkın kararı kabul edilir. Doğrudan demokrasinin en doğru çözüm referanduma gidilmesi olur. Demokrasinin en kesin kararı referanduma gidilerek sonuca ulaşılmasıdır.

Halkın doğrudan seçme hakkının kullanılma durumuna referandum denir. Meclis kendi haklarından feragat ederek halka sunar. Referandum da karar halkın olduğundan dolayı halkın sözünün üstüne söz olmamaktadır. Ne anayasal ne de farklı bir şekilde referandum iptal edilebilir.

Sağlıklı karar almak için referanduma gidilirken siyasi partiler bu konuda çeşitli etkinlikler düzenler. Her ne kadar propaganda serbest olsa da referandum konusu mecliste de tartışılır.

Halka sunulan oy pusulalarında evet ya da hayır diyerek ikiye bölünür. Zarf sandık içine gizlice koyularak seçimler yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu