Okul

Reklam Nedir Kısaca

Üretilen ürünlerin pazarlanması için dergi, gazete, afiş, radyo, televizyon, internet ortamında çeşitli yayın araçları kullanılarak yapılan kısa tanıtımlardır. Reklamlar ürünün tanıtımı ve pazarlanmasında etkilidir. Çok satılmasını sağlamak için doğru kitleye ulaşabilecek türden reklam verilmelidir. Günümüzün en çok bilim dalları arasında etkinlik göstererek hareket eder.

Mal ve servisin satışını arttırmaya yönelik yayın araçları kullanılarak yapılan duyurulardır. Yayın araçları gazete, dergi, radyo, televizyon, sinema gibi çeşitli yayınlar üzerinden olabiliyor. Örneğin Amerika’da her yıl 15 milyar doların üzerindeki para reklama harcanmaktadır.

Reklamın amacı ürünün tanıtılması ve firmayı tanımak üzere iki türden yapılır. Reklamlar iki türlüdür. Doğrudan faaliyet edilen reklamlar hemen satışı veya kupon karşılığında verilen acil reklamlar vardır. Dolaylı yoldan yapılan reklamlar ise okuyucu ve seyirciyi ürünün hayaliyle etki yaratarak yapılan reklamlardan oluşmaktadır.

Reklamlar ürünün tanıtılması ve satışlarının gerçekleşmesinde haylice etkilidir. Satışların daha geniş alanlarda insanlara ulaşabilmesi için reklam türleri gerekli olur. Firmalar arasında rekabetin arttığı satışların yükselmesi beraberinde ekonominin olumlu etkilenmesini sağlar.

Reklam, firmalar tarafından reklam alanında iş yapan ajanslarla yaptırılır. Reklam ajanslar ürünün ve markanın cinsine en uygun şekilde olabilecek reklam türünün çalışmalarını yürütür. Reklamlar yapılırken ressamlar, matbaacılar, artistler, film şirketleri, araştırma kurumları istifade ederek hareket eder. Reklam faaliyetlerinin yerine getirilmesi için yayın organlarından faydalanılarak insanlara sunulur.

Günümüzde televizyon, radyo, sinema, dergi, gazete, tabelalar gibi çeşitli noktalarda reklamlar görülebilmektedir. Reklamın ulaşacağı kitleye en doğru şekilde ayarlanması önemlidir. Çevremizde kimsenin görmeyeceği veya o bölgede yaşayan insanların dikkatini çekmeyecek reklamlar her zaman verimsizliği getirir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu