Okul

Rıfat Ilgaz Hayatı Kısaca

Türk edebiyatının ve mizah dünyasının önemli ismi Rıfat Ilgaz 1911’de Kastamonu’da doğdu. Esas mesleği öğretmenlik olan Ilgaz, Türkiye’nin çeşitli illerini dolaşarak bu bölgelerde öğretmenlik mesleğini sürdürdü. Edebiyat ve felsefe eğitimi aldı ve ilk kitabı “Yarenlik” i 1943 yılında yayınladı. Bu kitapla büyük sükse yaptı. Edebi hayatının her döneminde siyasi baskılarla karşı karşıya kaldı ve birçok eserinden dolayı yargılandı, kitapları toplatıldı. 1980 döneminde uzun süre gözaltında kaldı. Tüm hayatı boyunca birçok şiir, roman, öykü kitabı yayınladı. 1993 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti.

Karartma Geceleri, Üsküdar’da Sabah Oldu, Hababam Sınıfı, Yıldız Karayel, Apartman Çocukları gibi birçok kitabı bulunan yazarın en bilinen işi Hababam Sınıfı’dır.

Hababam Sınıfı, ilk olarak İlhan Selçuk’un çizimleriyle yayınlanan bir çizgi hikâye idi. Bu dönemde büyük beğeni toplayan eser sonradan bir romanda toplandı. Tiyatro oyunları yazıldı ve Hababam Sınıfı seri filmleri çekildi. Ertem Eğilmez’in çektiği filmlerde; Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kemal Sunal ve Münir Özkul gibi dönemin en ünlü oyuncuları yer almıştır. Her nesilde unutulmaz bir iz bırakan Hababam Sınıfı bir efsane olarak Türk sanat dünyasındaki yerini almıştır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu