Okul

Ruh Sağlığını Etkileyen Kişisel Faktörler Nelerdir

Çoğu insanın kendini iyi hissetmediği zamanlar vardır. Bu insanların birkaçı sorunlarıyla baş etmeyi başarabilmiş olsa da bazı insanlar için aynı şey söylenemez. Bu kişiler, depresyonun başlangıcındadır ve hayattan zevk almamaya, her şeyin kötü tarafından bakmaya başlarlar. Beyinlerinde hep bir takım düşünceler döner. Zaman geçtikçe bu düşünceler artmaya başlar ve işler içinden çıkılamaz hale gelir.

Ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörleri sıralayacak olursak bu; mükemmeliyetçi, yaptığı her şeyin doğru olmasını kendine şart koşmuş, yanlış yapmaktan korkan, yaptığı her işte kendini sürekli eleştiren ve hep hatalarını göz önünden bulunduran insanlardır. Bunların sonucunda birey kendine bir çözüm yolu aramaya başlar ve bulamayınca da bulanıma girer.

Bireyin ümitsizlik içinde olması, kendine olan güvenini ve saygısını kaybetmesi, yapacağı işin sonucundan korkması, başarısızlık sonucunda oluşan mutsuzluk hissi, madde kullanımı, agresiflik, aşırı öfke, kendine bakım göstermeme, sosyal ortamlarda değişiklik, fazla veya daha az uyuma, iştah kaybı vb. nedenler ruh sağlığını etkileyen kişisel faktörlere girebilir.

Bütün bunların sonucundan ne yapılmalıdır?

İlgili bireyin aile desteği ile uzman birine gösterilmesi önemlidir. Söz konusu çocuksa eğer anne ve babanın çocuğu ile sorunlarını konuşması bunun önüne geçebilir. Ayrıca birey yetişkin bireyse yakın arkadaşının veya eşinin onunla konuşması, beraber zaman geçirmesi gibi faktörler bunun olumlu bir şekilde yansımasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu