Okul

Saat Nedir

Saat, zamanı göstermekte kullanılan elektronik ve mekanik parçaların bir araya getirilmesi sonucunda oluşan zaman ölçme aletidir. Saatlerin çalışma prensibi muazzam bir şekilde doğruyu gösteren, belirli aralıklarla çalışmalarını devam ettirmektedir. Mekanizmanın doğru şekilde hiç şaşmadan çalışması düzenli yerleştirmenin sonucunda oluşmuştur.

Saat elektronik olmasına rağmen içlerinde sayı sayma mekanizması bulunmaktadır. Evrensel olarak kabul edilen 1 saat 60 dakikadan oluştuğu, 1 dakika 60 saniyeden oluşmaktadır. Bu bilgiler insanlar tarafından saatlerde kullanılır, akrep saati gösterirken üzerinde bulunan yelkovan dakikayı gösterir.

Saat zamanı gösteren alete verilen isimdir. Tarih boyunca çeşitli saat türleri kullanarak zamanın hesaplaması yapılmıştır. Fiziksel olarak elle tutulur zaman sayacı, aygıtlar yapılarak zaman takip edildi.

Bir günün 24 saat olması 15. Yüzyıldan itibaren hesaplanarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk dönem analog saatler teknoloji ilerlemesi ile dijital saatler haline gelmişlerdir.

Saatin tarihi

Saat keşfedilmeden önce insanlar çeşitli araçlardan yararlanarak araçlar üretmişlerdir. İlk akıllarına gelen güneşin doğuşu ve batışı olmuştur. Güneşten yararlanarak güneş saati yapmışlar, zamanın takibinde kullanmışlardır.

Tarihte ilk Mezopotamya’da çeşitli zaman ölçme aletleri yapılarak kullanılmıştır. Daha sonraları birbirlerinin dikkatini çeken araçlar üreterek kullandılar. Güneş saatinin yağmurlu ve kapalı havalarda işe yaramaması sonucunda kum saatini icat etmişlerdir.

Greenwich nedir?

Genel saat ayarlamalarında güneşin doğuşundan batışı ele alınarak yapılan yerel saat hesaplamalarını sunar. Londra’da bulunan Greenwich Rasathanesi’nin sunmuş olduğu bilgilerden yayılır. Greenwich bölgesinden geçen meridyen tüm dünya saatlerini 24 saatlik bölüme bölerek zamanlandırmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu