Okul

Sabah Kahvaltısının Önemi

Uzmanlar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söylüyor. Cilt ve güzelliğinizin yanı sıra ihtiyacınız olan enerjiyi karşılamış olursunuz. Sabahları kahvaltı yapmak istemeyen kişiler gün içinde başarısızlığa mahkum olurlar.

Yemek yeme alışkanlıklarımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkiler. Sağlıklı beslenmek sağlıklı düşünerek hareket kabiliyetimizin gelişmesini de sağlamaktadır. Günlük 8 saat uyku kendimizi toparlamamıza yettiği gibi kahvaltımızda besin ihtiyacımızı karşılar. Kahvaltı etmediğimizde vücudumuzun koruma sistemi devreye girerek bir sonraki öğünde aç kalacağını düşünür. Yiyeceğimiz öğünden alınacak besinleri doğrudan yağa dönüştürmektedir.

Kahvaltı uzun süre aç kalanlar içinde enerjisini karşılar. İnsanlar bitkin haldeyken enerjisini tekrar alabilmesi için önemli öğündür. Kan şekerinin düzenlenmesi, glikoz ihtiyacının karşılanması kahvaltıdan olur. Glikoz beyin için önemli enerji kaynaklarından olmaktadır. Çocukların ve yetişkinlerin günlük faaliyetlerini götürebilmeleri için gereklidir.

Her gün düzenli kahvaltı beraberinde başarıyı getirir. Başarlı olan kişiler düzenli olarak kahvaltı alışkanlıklarına sahiplerdir. Kahvaltı insanların bellek ve algı kusurlarının azalmasını sağlayarak güçlenmesini sağlar. Düzenli kahvaltı yapanlar vitamin ve mineral bakımından eksikliklerin görülmesini engeller. Yaptığımız her işte bir miktar enerji harcarız, bunun karşılanması kahvaltı sayesinde olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu