Sorular Cevaplar

Sabun Renkli Olmasına Rağmen Köpüğü Neden Beyazdır

Hijyen için kullandığımız sabunlar çeşitli renk ve bitkilerden yapılmaktadır. Fakat kullanılan her sabunun ortak noktası beyaz renkli köpüklerin çıkması olmuştur. Sabunlar renkli olduğu halde köpüğünün neden beyaz olduğu insanların kafasında soru işareti olarak kalır.

Cisimlerin renklerinin belirlenmesinde ışık frekanslarının hangisinin soğurup, yansıttıkları belirlemektedir. Cismin renginin belirlenmesinde ışığın düşmesi belirler. Örneğin sarı bir yüzeye beyaz ışık yansıtırsak yüzey sarı gözükür. Gözümüze gelen ışık oradan yansıyan olmaktadır. Sarı rengin frekansı diğerlerini soğurması sonucunda görülür. Sabunlarda renk pigmentlerinden oluşur. Ellerimizi ıslatıp ovuşturmamızda beyaz köpürdükler ortaya çıkar. Kabacıklar sabun kremi ve sudan oluşur. Su saf olması beyaz ve karışım mat olması durumunda tümünü yansıtır.

Ellerimizi sabunla ovuşturduğumuz durumunda incelir ve köpürdük ortaya çıkar. Işığın büyük bir kısmı geçirirken olmasından dolayı beyaz renkte görülmesine neden olur. Yüzeyde görülen ışık frekanslarına bağlı olarak ortaya çıkar. Baloncuğa bakış açımızı değiştirmemiz durumunda ışık frekansından bize yansıyacak olan farklı bir nokta olacağından dolayı renginde değişiklik görülür. Gözümüz farklı frekanslara odaklanması sonucunda sabun köpüklerinin farklılıklarını anlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu