Okul

Amigdala Nedir

Amigdala fonksiyonu, beynimizde duyguların geliştiği kısım olmaktadır. Zarar görmesi ve olmaması durumunda duygusal olarak hislerimizi kaybetmiş olarak anılarımızı hatırlamayız. Amigdala vücudumuz için oldukça önemli olduğunun göstergesidir.

Beynimizin önemli bir parçası olduğu konusunda bilim adamları hemfikir. İnsanların toplumsal olarak yaşadıkları ve hisleri amigdala kısmında toplanarak barındırılır. Her biri kulaklarımızdan birkaç cm uzaklığa sahip olmaktadır. İnsanlarda zihinsel ve duygusal olarak durumlarda değişiklik göstermektedir. Sinir hücreleri neokorteks ve görsel korteksle bağlanmıştır.

Anotomik yapısı: Farklı fonksiyonlar içerisinde görevlerini yerine getirir. Bazolateral kompleks,sentromediyal nukeus ve kortikal nukleus bunlardandır.

Hafızanın düzenlenmesi ve gelişmesi sağlanır. Beyin hafıza olayında eşleştirmelerini Amigdala üzerinde gerçekleştirir. Bilgilerin tekrarlanması durumunda bunları pekiştirir. Birbirleri ile tamamlaması sonucunda koruma sağlamaktadır. Etkiyi maigdala düzenler ve pekiştirme gerçekleştirir.

Nörofizyoloji: Primatlarda üzerinde yapılan çalışmalarda hayvanların belirgin sosyal ve emosyonel bozukluklarını gözlemlemelerine imkan olmuştur. Ön lobu tutan lezyonlarda kişilerde korkusuzluk, duygu azalması, cinsellik artışı ve her şeyi ağza götürme durumları gözlemlenmiştir. Anne maymunlarda yavrularını reddetme gibi etkenler meydana gelmiştir. Kişilerin duygularını kaybetmesi bunlara bağlı olan şeylerden vazgeçmelerine doğrudan etki yaratmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu