Sorular Cevaplar

Sağ Göz Seyirmesinin Anlamı

Göz seyirmesinin çeşitli anlamları olur. Belirli aralıklarla gözlerde seyirme meydana gelebilir. Kimi kişilere göre gözlerdeki seyirmeler kas rahatsızlığı olsa da çeşitli anlamlara dahi yorumlanabilmektedir. Göz seyirmesi insanları rahatsız ettiği gibi gözlerinde hareketlilik görülür. Göz kapağında meydana gelen hareketliliğin dinen yorumlanmalarını da inceleyelim.

Göz kapağının seyirmesine yönelik dinen ve hadisler ile ilgili belirli kaynak bulunmamaktadır. Göz seyirmesi, kulak çınlaması gibi durumlar uğursuzluk ve uğur getireceğine inanılmaktadır. Hissedilen farklılıklara yönelik dinen kaynak bulunmamasına rağmen İbrahim Hakkı Erzurumi Hazretleri tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Yorumlamalar insanlara bilgi vermiş ve açıklamalar getirmiştir.

Sağ göz seyirmesi kötülüğe, sol göz seyirmesi ise iyiliğe yorumlandığını ifade etmiştir. Bunlara göre çeşitli şekilde yorumlanabilir olmuştur.

Hastalığın, iyiliğin, uğursuzluğun sadece Allah’ın takdiri olmaksızın olmayacağını ifade etmiştir. İnanışların hurafe olup Allah dilediği takdirde çeşitli şeyler olacağını vurgulamıştır. İnançlar doğrultusunda asıl ve esasları bunlar olarak insanlara yardımcı olmaktadır. Göz seyirmeleri çeşitli anlamlarda yorumlansa dahi aslı yansıtmadığı belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu