Okul

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir

Aşık Mahzuni Şerif asıl adı Şerif Cırak, 17 Kasım 1940 – 17 Mayıs 2002 tarihleri arasında yaşamış olan Türk halk ozanlarındandır. Kahramanmaraş’ta dünyaya geldi. 1955 yılında Ankara Mersin Astsubay okuluna başladı. 1960 yılında eşini kaçırdı ve 6 ay boyunca köyünde yaşadı. Balıkesir’de yaşamına devam etti. Okul komutanının ısrarı sonucunda tekrar yuvasına geri döndü. Okula atılınca köyüne geri döndü ve yaşamını sürdürdü.

1964 yılında müzik dünyasına girerek ilk plağını çıkardı. Ankara’ya taşındı, 1989-1991 yılları arasında Hak Ozanları Federasyonuna girerek Dünya üçüncüsü olmuştur.

Yaşanan Sivas katliamından dolayı “Sivas Dramı” adlı türküsünü kaleme almıştır.

2001 yılında yaşadığı kalp ve solunum yetmezliğinden dolayı yoğun bakıma alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. 17 Mayıs 2002 yılında 60 yaşında vefat etti. Yaşamının son zamanlarını Almanya’nın Köln şehrinde yaşamıştır.

Besteleri ve sözleri ile Türk halk müziği sanatçılarından sayılmıştır. Yazdığı besteleri ona Aşık unvanını kazandırarak Aşık Mahzuni Şerif adı ile tanınmasını sağlamıştır. Şiirleri ülkemizde önemli kişiler tarafından okundu ve tanınmıştır.

Zalimin Zulmü Varsa

Karamanın koyunu
sonra çıkar oyunu
Ben artık seyredemem
devrilesi boyunu

Zalımın zulmü varsa
mazlumun allahı var
Ahım seni kül eder
vallahi billahi yar

At ölür meydan kalır
yiğit ölür şan kalır
Kör olası dünyada
can gider zaman kalır

Mahzuni bu rıhtıma
yanaşıyor son gemi
Düşenin dostu olmaz
bunu unutma emi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu