Okul

Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Hakkında Bilgi

Çevremizde insan sağlığını tehdit eden alışkanlıkları kapsar. Kişiye maddi ve manevi olarak zarar verir. Zararlı alışkanlıklar süreklilik gösteren durumlardır. İleri de “keşke” dememek için bize zarar veren alışkanlıklardan uzaklaşmalıyız.

Zararlı alışkanlıklara bir çok kişinin başlama sebebi “bir defadan bir şey olmaz” düşüncesidir. Bir kere deneyen daha sonrada tekrar ederek bağımlı haline geliyor. Gençler arasında özellikle çok görülmektedir. Sigara gibi zararlı alışkanlıklara insanlar bir kere denemeden sonra başlıyor. Ardından ikinci üçüncü geliyor ve tiryakisi oluyor. Kendimizi korumak için zararlı alışkanlıkları hiç denememeliyiz.

Sigara
Zararlı alışkanlıklar arasında en yaygın olanıdır. Marketlerde, bakkallarda satıldığından dolayı herkes alabiliyor. 18 yaş altına satış yasak olmasına rağmen kanunen denetimler yeterli değil. Her yaştan insan marketlerden sigara alabiliyor. Akciğer kanseri başta olmak üzere bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Vücuttaki oksijeni azaltarak sağlıklı düşünmemizi olumsuz etkilemektedir. Hamile kadınlar gebelik döneminde sigara içmeleri durumunda hem kendi hem bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Alkol
Sıvı içecek olan alkol zararlı alışkanlıklardan biridir. İçindeki alkolden dolayı kişilerde hareket bozukluklarına sebep olur. Fiziksel ve ruhsal olarak dengenizi kaybetmeniz nedendir. Ekonomik olarak aile bütçesini olumsuz etkiler. Kriz, huzursuzluk gibi durumlara sebep olur.

İlaç kullanımı
İlaçlar tedavi için üretilmekte ancak bilinçsiz bir şekilde kullanımı sonucunda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Psikolojik olarak ilaçlara ihtiyaç duyarız ancak tedavimiz için doğru değildir. İlaçların etkileri, yan etkileri vücutta hissedilmeye başladığında sağlık sorunları yaşayabiliriz.

ilac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu