Okul

Sağlığı Tanımlarken Hangi Temel Özellikler Ölçü Olarak Alınır

Sağlık geniş kavram olduğundan ölçülendirmek için belirli ifadeler kullanılmaz. Bu nedenle sağlığın tanımını yaparken bedensel, zihinsel, ruhsal ve sosyal iyilik durumları temel ölçüleri ifade edebilir. Sağlık tanımında fiziksel ve bedensel konuları göz önünde bulundurmak yeterli değildir.

Bir insanın sağlıklı olması bedensel olarak hasta olmaması değildir. Çünkü bir insanın ruhsal anlamda da sağlığa ihtiyacı vardır. Sosyal açıdan sağlıklı bir durumda olması gerekir. Kişinin bedenen ve ruhen iyi olması yeterli gelmeyebilir. Sağlıklı olabilmek için kişi bedenen, ruhen ve sosyal yöntem iyi durumda olmalıdır. Bedenen sağlıklı biri çevresindeki olaylardan ister istemez etkilenir. Ruhen olumsuz etkilenen kişiler kendilerini kötü ve zorda hissederler. Psikolojik olarak kişi kendisini iyi hissetmeyebilir. Psikolojik açıdan birçok hastalık insan sağlığını olumsuz yönden etkilemesi kaçınılmazdır.

Bedenen sağlıklı olan biri ruhen sağlıklı olmadığı durumlarda ciddi sorunlar yaşayabilir. Ruhen kişi sağlıklı hareket etmediğinde, yapması gerekenleri doğru şekilde yapmadığında, çevresine zarar verdiğinde sorunlar yaratabilir. Psikolojik olarak kendisini iyi hissetmeyen birisi sağlıklı değildir. Sağlıklı olmak için bedenen, ruhen ve sosyal açıdan durumunun iyi olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu