Sorular Cevaplar

San Fermin Festivali Hakkında Bilgi

İspanya’nın dünyaca ünlü festivallerinden birisi San Fermin (Boğa) festivali her yıl 6 – 14 Temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır. İspanya geleneklerinden birisi olup yıllar boyunca yapmışlardır. Her gün birer tane olmak üzere boğa koşusu tekrarlanarak yapılmaktadır.

İnsanların boğalardan daha güçlü olduğunu göstermek için yapılmaktadır. Sokaklar kapatılarak tek bir güzergah üzerinde bir ahır dolusu boğanın bırakılarak insanlar önden kaçarak mücadelelerini gösteriyor. San Fermin festivali eğlenceli olduğu kadar tehlikeli olabiliyor. Boğaların önüne kaçışan insanların yere düşmesi ve boğaların aralarında kalması ölümlere dahi sebebiyet olmaktadır. Festival 3 dakika’da insanların 825 metre koşmalarına sebep oluyor. Yorulanlar kenarlardaki korkuluklar veya yüksekliklere çıkarak boğaların gazabından korunuyorlar.

Festival doğrultusunda yerel inanışlara göre Pamplona ve Navarre’nin koruyucu meleği olan San Fermin onuruna düzenlenmektedir. Uluslararası festival konumuna gelip dünyanın dört bir yanından insanlar festivale katılmak yada izlemek için gelmektedir.

Festivaller sonrasında şarkılar, eğlenceler yapılarak insanlar kültürlerini yaşatmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu