Okul

Sanat İle İlgili Kompozisyon

Sanat Kompozisyonu, Sanat İle İlgili Kısa Kompozisyon anlatan kısa yazılar.

Sanat aslında her yerde olmaktadır çevremizde gördüğümüz en önemsiz mesleklerde dahi ortaya çıkartılan görsellik veya müzik bizlere sanatın her noktada olduğunu gösterebilir.

Geçmiş dönemlere baktığımız zaman sanat eserleri varlığını çok önceleri göstermeye başlamıştır. İnsanlar ilk zamanlarda sahip oldukları eserleri bilmezdi zamanla batı Avrupa dan yayılan akım ile eserlerin değerleri daha iyi anlaşılmıştır. Sanat yapılırken duygu ve düşünceleri tam anlamıyla tarif etmektedir.Bunlar bir temizlikçinin işini güzel olarak yapması ile de olabilir ünlü bir ressamın tabloda resim çizmesiyle birlikte.

Toplumlar arasında farklılık göstermektedir. Özünde bir yapı veya eserin değer görmesi beklenir. Bakış açısına göre değişiklik göstermesi içinde yaşanan ortamları anlatması beklenerek hissedilen duygular ortaya konulmakta istenebilir.

Sanat size hayallerin ötesinde bir güzelliği anlatır bir çok düşünceyi içinde barındırması gerekir. Güzel sanatlar bu dönemlerde ortaya çıkarak bakıldığında var olan güzelliğin ortaya koymaktan oluşur.

Sanat bireylerle birlikte toplumunda kendisi tarif etmesinin amacıdır bir Avrupa kültürü ile Afrika kültüründe olan sanat anlayışı farklıdır. İnsanların yaşam alanlarında buna göre hareketlilik sağlamıştır. Atatürk sanatla ilgili söylediği şu sözlerle ifade etmekte “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu