Okul

Sanat Nasıl Ortaya Çıktı

Sanatın ortaya çıkışı tüm sanat camiası tarafından merak edilir ancak ne zaman olduğu konusunda bilinmez. Her kafadan ayrı sesler çıkar dünyanın en büyük sanatçıları ile sanat hayat bulduğu söylenir. Ancak sanatın gerçek tarihi ilkel insanların yaşadığı o dönemlerde mağaralara çizdikleri çizimlerdir. Sanat denildiğinde akla tablolar gelmemeli, ufak çizimler dahi sanatsal eserler sayılır. Günümüzde sanata olan ilgi azaldığından dolayı herkes eşsiz parçaları sanat eseri olarak kabul etmekte.

İlk insanlar yaşadıkları dönemlerde gördüklerini resmetmek istemişlerdir. Güneş, yağmur, gök gürültüsü, ormanlar, yabani hayvanlar, sıcak soğuk gibi şeylerle karşılaşmıştır. İlk defa gördüklerine aşık olarak onlara çizimlerinde yer vermişlerdir. Mağaraların duvarlarına çizim yaparak resmettiler. Zaman içerisinde bunlar değişerek sanat becerilerini geliştirmişlerdir.

Din adamları, büyücüler, kabile hekimleri tarafından çeşitli ayinler yapılarak insanlar iyileştirilmeye çalışılırdı. Zaman içerisinde ortaya çıkan ritimler müzik haline gelerek sanat yapılmıştır. Doğadaki hayvanların sesleri insanların sanat yapmasını kolaylaştırmıştır. İnsanların, hayvanların çıkardıkları seslerden etkilenerek kendilerince müzik yaptılar. Ahenkli seslenişler dansı ve müziği getirmiştir. Biraz gelişmiş uygarlıklar sanata önem vermeye devam etmişlerdir. İlk uygar topluluklarda meydana getirilmiş her türlü tapınaklarda yer almıştır.

Dini inançlar beraberinde çeşitli heykeller yapmaya itmiştir. İnsanlar tanrılarına ulaşmak için heykeller yapmışlardır. Ortaya çıkan putlar ve heykeller sanat eserleridir.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu