Okul

Sanayi Ticaret Turizm Gibi Etkinlikler Nüfus Dağılışını Nasıl Etkiler

Sanayi Ticaret Turizm Nüfus Dağılışına Etkisi Nedir

Nüfusu etkileyen önemli faktörlerden birisi bölgede varlığını sürdüren sanayi, turizm ve ticaret gibi etkinlikler görülmüştür. Yerleşim yerlerinde ekonomik olarak eksiklik görüldüğü zaman daha iyi bir yaşam yeri arama umudu ile birlikte nüfus hareketliliği görülür. Bölgede bulunan iş imkanları ailelerin hayatlarını devam ettirmelerini sağlayacak olan parayı kazanmalarını sağlamaktadır.

Sanayi olarak gelişen İstanbul, Kocaeli, Bursa gibi şehirlerimizde nüfus yoğun olarak görülüyor. Gelişen organize sanayi ile birlikte diğer illerden nüfus göçü dahi olmaktadır. Nüfusun yoğun olması ticareti etkilediği gibi konum olarak en iyi yerler arasında.

Turizm olarak Ege ve Akdeniz bölgesi etkin bir hareketlilik gösteriyor denize yakın olması yüz binlerce turisti ağırlamaya imkan sağlıyor. Gelişen oteller ile birlikte konaklamalarda sorun olmayarak her yıl geçen sayı artış gösteriyor. Gelişen ekonomiye sağladığı katkı ile birlikte sıcak sulara sınırları turist sayısını arttırmaktadır. Döviz olarak ülkemiz ihtiya duyduğundan dolayı turizm alanında iş imkanları artarak nüfus yoğunluğu gösterebilir.

turizm
turizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu