Okul

Sanayileşme Nedir

Gelişen teknoloji ve artan talep doğrultusunda bölgelerde sanayileşme oranları her bölgede ağırlık göstermesine neden oluyor. Sanayileşme etkisini arttırması sonucunda ülkelerin ekonomisi daha güçlü hale gelmiştir. Üretici olan bir toplum çevre ülkeler üzerinde hakimiyet kurduğu gibi dünya ülkelerinden olma şansını yakalıyor.

Sanayileşme bir çok alanda olur. Tarım alanlarında tarımsal sanayileşme gözlemlenir. Bir ülkenin sanayileşme de gelişmesi için talebin artması gerekmektedir. Yeterli donanım sağlanması sonucunda sanayileşme meydana gelebilir.

Sanayileşme için gerekli olan çevrenin sağlanması çevre sorunlarına neden olmaktadır. Ülkemizde sanayi atıklarının ve diğer büyük şehirlerde alt yapı sistemlerinin kullanarak körfezlerin kirlenmesine nedendir. Akarsuları, gölleri ve denizleri etkiler. Önlemesi için sanayileşme alanların uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Hava, toprak, su kirliliğine neden olarak canlıların yaşamlarını da etkilemektedir.

Turizm’in gelişmesi ile yeni otel, motel, tatil köylerinin yapılması bir çok alt yapı sorununa sebep olmaktadır. Nüfus yoğunluğunun artması su ve bitki örtüsüne zarar vererek çevre kirliliğine neden olmaktadır. Ormanlık alanların yok olmasından dolayı beton yığınlarının artarak etkisini yükseltmesine sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu