Okul

Saygı Neden Önemlidir

Saygı hayatımızın her alanında önemini gösterir. Farklı kişi ve kişiliklerle tanışırız. Gerek iş, sosyal, komşuluk, okulda, yolculukta yeni insanlarla tanıştığımızda onlarda saygı isteyeceklerdir. Ne olursa olsun karşımızdaki kişilere saygı göstermemiz gerekir.

Saygı insanların birbirlerinin haklarına ve yaşamlarına gösterdikleri hoşgörü olmaktadır. Anlayışlı davranmak saygının gelişmesini, sorunların ortadan kalkarak birlikte güzel zaman yaşanmasını gösterir. Zevklerimiz, duyu organlarımız ve davranış biçimlerimiz hayatımızı şekillendirir. Başkalarına saygı göstermek aslında kendimize saygı göstermemizdir. İnsanların yaptıklarını hoş görebiliriz ama suiistimal edildiği zaman saygı göstermek zorunda değiliz.

İnsanlar her ne konumda olursa olsun ya da kim oldukları önemli değil karşısındakine insan olduğu için saygı göstermelidir. Sınıflara ayrılırsak eğer herkes altındaki insanları ezmektedir. Toplum içinde barışın sağlanarak insanların ortak noktada buluşmaları için gerekli olduğudur. Birisi kırmızı rengi seviyorsa diğeri maviyi bu seçimlere saygı gösterilmesi gerektiğidir. Kendimizin ve başkalarının haklarına daima saygı göstererek onlara güler yüz göstermemiz gerektiğidir.

Tanımak, güvenmek, anlaması ve sevebilmesi için aralarındaki bağı kuran saygı gereklidir. Şimdi biz kendimiz olarak insanları beğenmeyerek harika bir eser mi yaratmış oluruz? Hayır, dediğinizi duyar gibiyim belki de insanlara eşit şekilde yaklaşarak kim olduklarını sorgulamadan onları benimsememiz gerektiği olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu