Okul

Sempozyum Nedir

Dinleyici topluğuna bilim ve sanat ağırlıklı olmak üzere konularda uzman kişiler tarafından yapılan seri konuşmalara sempozyum denir.

Konuşmacılar tarafından sırası ile konuşmalar yapılarak insanları bilgilendirirler. Sempozyum, konferansa benzer ama daha çok sohbet havasında geçer. Dinleyiciler ile iç içe olarak soru-cevap yapılarak devam ettirilebilir. Konu seçimi serbesttir, ilgi çekici ve halkı ilgilendiren konulara ağırlık verilir. Konuşmacılar daha önceden hazırlanarak sunumlarını bildirirler. Konuşmacılar kendi fikirlerini ve düşüncelerini öne sürerek işlemlerini hallederler. Başkan tarafından konu ve konuşmacıların ön tanıtımları yapılmaktadır.

Ciddi bir havada daha çok bilimsel konularda sempozyumlar yapılmaktadır. Sempozyum bir başkan ve en az üç kişi konuşmacı tarafından yapılır. Konuşma süreleri 15-20 dakika arasında olur. Konunun uzunluğuna bakılarak iki günde iki oturum sürebilir. Konuşmada amaç sorunların ortaya yatırılarak olumlu veya olumsuz şekilde bunların çözüme ulaştırılmasıdır. Tartışam ortamı yaratılmadan sonuca getirilir.

Sempozyum tamamlanması ile başkan tarafından sempozyumun kısa bir özeti yapılarak sonlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu