Okul

Sevgi ve Saygı Denince Akla Gelenler

Sevgi ve saygı her şeye duyulabilen değerlerdir. Toplum içinde insanların dürüstlüğü, davranışları ve ahlakı saygı kazanmasını sağlar. Güzel davranışlar karşısında insanlar sevgi duyabilir. Karakterin elverdiği müddetçe insan sevilir sayılır. Kırıcı yanlış davranışlarda bulunan insanların ulaşamayacağı şeylerdir.

Sevgi bütün kapıları açar, sevilen insanın bir dediği iki edilmez el üstünde tutulur. Sevdiği kişi için her şeyi yapabilir. İnce düşünür zarif davranır kırıcı olmaktan daima kaçınır. Saygı ise kişinin hareketlerince değer görmesidir. Güzel davranan davranışında kusur etmeyen bir insanın kazanacağı değerdir. Canlı ve cansız tüm varlıklara karşı duyulabilir. Okulu, insanları her şeyi sevebiliriz. Saygı duyulunca ister istemez sevgi değerleri de gelişir. Atalarımızın bir sözü vardır, ne ekersen onu biçersin, sözünde saygı ekersen onu görürsün demek istemesidir.

Gelişmiş toplumlarda insanlar birbirlerini tanımasa dahi saygı duyarlar. Medeniyetin değerlerinden olan saygı gün geçtikçe gelişme gösterir. Kırıcı olmadan karşısındaki insanlara değer vererek konuşma tarzına sahiptir. Kibar bir dille söylemek istediğini söyler, rica eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu