Okul

Seyit Onbaşı Hayatı Kısaca

Seyit Onbaşı 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi’nin Çamlık köyünde doğmuştur. Annesi Emine babası Abdurrahman’dır.

Askerlik hayatına 1909 senesinde başlamıştır, Balkan Savaşları’na üstün başarı göstermiş birisidir. Çanakkale Cephesi’nde görevi topçuydu düşman gemilerine verilen hedefler çerçevesinde atış yapardı. Türk tarihinde bir destan yazmıştır.

Çanakkale savaşında düşman gemileri cepheleri toplarla döverken, tek çalışan top onun vardı yaralıydı mermi kaldıran vinci de bozulmuştu. Ellerini sema ya açtı ve dua etti Allah’ın adıyla 215 Okkalık mermiyi üç kaldırarak topun namlusuna koydu. Atış yaptığında düşman gemisi Ocean’ın tam kalbimden vurdu yara alan gemi boğazı tıkadı adeta diğer hatlardan geri çekilme kararı aldılar. Hayatını 1939 yılında akciğer hastalıklarından dolayı kaybetmiştir. Allah Rahmet Eylesin.

35 Yorumlar

  1. allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun onun,mustafa kemal atatürkün ve daha nice sehitlerimiz sayesinde bu vatanda yaşayabiliyoruz

  2. çok güzel yazmışlarda Seyit Onbaşına üzüldüm Seyit Onbaşı sayesinde çok şeyler öğrendi, büyüklerimin elerinden küçüklerimin gözlerinden öperim hüseyin arda arık ben

  3. Mütişşşş Allah rahmet eylesin aminnnn!!!!!!!!!!!!!!!!??!!!!!!!!&&&&&4 kırmızı beyaz yaşa sen!!!

  4. güzel ama Kısa olması bıraz kötü vatan ne zorluklarla savaşmış bu vatan ıçın bın kere yazı yazarım!!!!

  5. ellerinize sağlık çok güzel olmuş.seyit onbaşı na allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun

  6. Çok güzel sizin sayenizde çok şey öğrendim hepinizin elinden çıkan çabalayarak yaptığınız için çok sağolun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu