Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri

Sibirya kurdu (Husky) olarak tanınan anavatanları Sibirya olan kızak çekmeleri ile bilinip, bekçilik, ren geyiği çobanlığı gibi çeşitli asil görevlerde görevlendirilen köpek ırkıdır. Tüyleri genelde beyaz renkte olduğu gibi onların en ayırt edici özelliği gözlerinin renkli olmasıdır. Asil duruşları ile birlikte kurtlara benzer yapısıyla anlaşılır. Tüyleri fazla uzun olmamakla beraber farklı tonlara sahip olabilir.

Göz renklerinin buz mavisi olması onların soyundan gelen özelliktir. Sibirya kurtlarının yüzde 90’lık oranının gözleri buz mavisini göstermektedir. Özgürlüklerine düşkün bazen inatçı tavırları ile beslemesi ve bakımı ile uğraşılır. Güzel görünümleri ve tüyleri bakımından kendilerini sevdiren, cana yakın köpek türüdür. İyi bakımı olmadığı gibi sıkıldıkları zaman bazen evdeki eşyalarınızı kemirmeye çalışabilirler. Türlerine göre çalışmayı sevdikleri gibi sıcakları sevmezler. Onların yaşam alanları soğuk ve buzullar olmaktadır. Soğuktan etkilenmedikleri gibi kendilerini iyi hissederler. Sıcak ortamda beslenecekse gölgelik ve suyun olduğu alanlarda rahat ederler.

Apartman dairelerinde uygun olmayarak hareketi severler. Kürkleri nedeni ile sıcak ortamlarda olmayacağından dolayı soğuk ortamda beslemelisiniz. Sporu sevdikleri gibi gezmeyi, koşmayı bir şeylerle mutlaka uğraşmalıdır. Can sıkıntısı onların eşyalara zarar vermesine sebep olabilir.

Bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Yıl boyunca iki kere tüy dökerler, tüyleri düzenli olarak taranması gerekir. Zahmetli köpeklerden olması ilgi gerektirir. Şımarıklığını devamlı olarak gösterecektir. Sahibine olan bağlılığı ile bilirler. Soğuk iklimleri sevmesi, sıcaklarda huysuzlaşmalarına neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz