Okul

Doğal Kaynakların Hızla Tükenmesinin Sebepleri Nelerdir

Sahip olunan doğal kaynaklar insan neslinin gelecek nesillere taşınması için önemlidir. Ekosistem üzerinde canlıların yaşamında gerek duyulan kaynakların hızla tükendiğine şahit oluyoruz. Hızla gelişen dünyada ihtiyacın artması insanların her geçen gün daha çok tüketimine neden olmaktadır. Sanayi alanında hammadde elde edilmesi için madenler gibi çeşitli doğal kaynaklardan faydalanılmaktadır.

Bitkiler ve hayvanlar ekosistemin parçası olarak doğayı korusalar dahi insanlar zarar vermektedir. Havanın, toprağın, suyun kirlenmesi yaşamsal olarak olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Yer altı suları kirlenerek toprağa zarar verir. Sahip olduğumuz doğal kaynakların her geçen gün azalmasına neden olmaktadır. Canlıların sağlıklı yaşamında doğal kaynaklar temel maddeleri oluşturur.

İnsanlar deniz, göl gibi akarsuların kirlenmesine neden olur. Gelişen dünyamızda betonlaşma artarak zararları her geçen günde çoğalmaktadır. Turizmin gelişmesi insanların kullanım alanlarına zarar vermektedir. Doğal kaynakların başında ormanların zarar görmesi, gelecek nesillere bırakılan değerlerin kaybedilmesine neden olmaktadır. Doğal yaşamında etkilenerek kendi yaşam alanlarından bulunduğumuz yerlere kadar ulaşmaktadır. Bizde sahip olunan değerleri bilerek hareket etmemiz gerekmektedir. Tükenmesinde en önemli neden ise insanlar gösterilmektedir. Bilinçsiz ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanımı etki yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu