Sorular Cevaplar

Sıcak Bir Günde Egzersiz Yapan Biri Neden Su İçme İhtiyacı Hisseder

Yaz aylarında sıcak bir günde egzersiz yaptığımızda bir müddet sonra susamaya başlarız. Egzersiz esnasında vücudumuz enerji harcar, vücudumuzdaki organlar ve kan dolaşımı hızlanır. Tüketilen enerji ve su miktarının oranı artar. Sürekli hareket halinde olmak su ihtiyacımızı arttırmaktadır. Su vücudumuzda kanın dolaşımından tutun hücrelerin faaliyetlerinin devam ettirilmesine kadar birçok yerde görev yapmaktadır.

Sıcak bir günde egzersiz yapmak terlememize yol açar, ne kadar çok terlersek o kadar çok susarız. Su kaybının önüne geçmek için tekrardan su tüketme ihtiyacında bulunuruz. Su hayati faaliyetlerimizi devam ettirebilmemiz için gereklidir. Sıcak bir gün olmasa dahi egzersiz bizi yorduğundan terlememize neden olacaktır.

Egzersiz esnasında vücudumuz ısındığından dolayı terleme olayı meydana gelir. Sıvı kaybının giderilmesi için su içilmelidir. Vücutta olması gerekenden daha az sıvı olduğunda dengesinin tekrardan sağlanması için su ihtiyacı duyarız. Egzersiz sırasında hareketlilik vücudumuzun daha da ısınmasına yol açacaktır. Su vücudumuzdaki organların sağlıklı çalışması için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu