Okul

Sigara Hangi Tür Hastalıklara Neden Olmaktadır

Sigara, tütün mamulü olduğundan dolayı kullanılması sonucunda çeşitli zararlara sebep olmaktadır. Saf, tütün işlenerek çeşitli kimyasallarla karıştırılmaktadır. Normalde kullanılan tütün mamulleri çok daha zararlı hale gelmektedir. Sigaradan gelen zehir insanı bağımlılık yapmaktadır. Bir kez kullanan daha sonra tekrar tekrar isteyerek bağımlı durumuna gelir. Bağımlılık yapan zehir doğrudan sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Sigaranın kokusu, fiyatı, zehri insanın hayatının her alanına etki etmektedir. İçmesi maddi, manevi, sağlık açısından zararı olmaktadır. İnsanın hayatını olumsuz şekilde etkiler. Sağlık olarak, ekonomik olarak, sosyal olarak insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Bir çok hastalığa sebep olduğu gibi sağlığı olumsuz etkiliyor.

Sigara içen bir kişi çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşır. Dokular zarar görür, organları etkiler, sistemler hasar görür. Sağlıklı şekilde çalışmadığı gibi görevini yerine getiremez haline gelecektir. Zaman içerisinde çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Etkisini hemen göstermese dahi zamanla göstererek zararları daha belirgin hale gelmektedir.

Sigaranın sebep olduğu hastalıklar şunlardır;

Kanser
Tümör
Kalp yetmezliği
Nefes darlığı
Beyin hasarı
Sinir sistemi bozuklukları
Dokuların zarar görmesi
Dolaşım sistemi bozuklukları
Üreme ve hormonal sistem bozuklukları
Sindirim sistemi bozuklukları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu