Şiir Türleri Nelerdir? Şiir Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Şiir, duygu ve düşüncelerin belirli kurallar çerçevesinde ve mısralar halinde yazıya dökme şeklidir. Bu hali ile şiir konularına göre bazı türlere ayrılmaktadır. Edebiyat sanatının sık yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde en çok şiir yazılmaktaydı. Şiirlerin düz yazı ile aralarındaki en belirgin özelliklerden biri, şiirlerin belli bir ölçü ve ahenge göre yazılmış olmasıdır.

Şiir Türleri Nelerdir?

Şiirler konularına göre bazı türlere ayrılmaktadır. Şiir türleri arasında; lirik, pastoral, epik, dramatik, didaktik ve satirik şiir türleridir. Her bir şiir türünün konuları ve tarzları birbirinden farklılık göstermektedir.

Şiir Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Lirik şiir türünde, yazar duygu ve düşüncelerini coşkun bir dille şiirlerine aktarır. Dünya Edebiyatında lirik şiir örneklerine çok sayıda rastlanmaktadır. Pastoral şiir türünde ise, şiirin konusunu doğa güzellikleri oluşturur. Bu şiir türünde yazar yalın bir üslupla duygu ve düşüncelerini kaleme alır. Tarihteki önemli olayları anlatma özelliğine sahip olan şiirlere de epik şiir türü denmektedir. Bu şiir türü coşkulu bir üslupla yazıldığı için lirik şiiri ile benzerlik gösterir. Didaktik şiir türü, duygu ve düşünceden çok öğretici yanın ağır bastığı şiir türüdür. Eleştiri içeriği yüksek düzeyde olan şiir türüne ise satirik şiir adı verilir. Sıkça tiyatroda kullanılan dramatik şiir türünde, Türk Edebiyatı içinde pek çok esere yer verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz