Sorular Cevaplar

Simyanın Babası Kimdir

Simyanın babası olarak Cebir Bin Hayyam gösterilmektedir. Yaşadığı dönemde simya alanında yaptığı çalışmalar ve buluşlar sayesinde bilimin bu yönde çalışmalar yapmasına öncülük etmiştir. Yaşamı 721 – 815 yılları arasında olup Baz kavramı üzerinde yaptığı çalışmaların doğrulu ispatlaması ile olmuştur.

Yaşadığı dönemde atom üzerinde teoriler sunmuştur bunlardan birisi atomun parçalanabileceği gerçeğini söylemesidir. Arsenik tozu olarak bilinen kimyasal keşfi ile birlikte kimya alanında bir çok bilim insanı ilgilenmeye başlamıştır.

Görkemli bir hayatı olmayıp sarayda hizmetçi olarak görev yapmaktaydı. Babasının kimyager olması onun ilgisini çekmiştir yaptığı ilaçlar dahi olsun ilgilenmesine sebep oldu. Zamanla bir çok alanda çalışmalar yapmıştır bunlar astroloji, felsefe, fizik, kimya gibi bilim dallarına ilgisini gösterdi.

Çalışmaları sırasında yeni nesillere doğru şekilde aktarılması ve ilham kaynağı olmak için bir çok eser yazmıştır. Günümüze kadar bir çoğu tarihte kaybolup gitse dahi Kitap al-Kimya adlı eseri bulunuyor. Katkıları ve faydasından dolayı simyanın babası olarak kabul edilmiştir.

kimyanın babası kimdir
kimyanın babası kimdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu