Okul

Sindirimde Hangi Organlar Görevlidir

Sindirim sistemimizde bir çok organ görev almaktadır. Yaşantımızı sürdürüp yediğimiz yiyeceklerin bir zamandan sonra sindirilmesi gerekli olmaktadır. Küçük parçalara ayrılarak emilim sağlanır. Kanımıza ve vücudumuza dağılarak bizi sağlıkta tutmaktadır. Sistemde görevli olan organlar ise ağız, yutak, yemek borusu, mide, 12 parmak bağırsağı, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs yer alır.

Ağız: Dil ve dişler sayesinde yediğimiz besinlerin parçalanması için gerekli olmaktadır. Tükürük salgılayarak yiyeceklerin yumuşaması ve dilimizin yardımı ile çevrilmesi sağlanır.

Yutak: Yiyeceklerin yemek borusuna gönderilmesini sağlar.

Yemek Borusu: Ağzımız ile midemiz arasında köprü görevi görmektedir yiyecekleri midemize taşır.

Mide: Sindirimde önemli bir görev üstlenmektedir. Gelen besinleri salgıladığı sıvılar sayesinde sindirime geçer. Besinleri ezmesi ile birlikte hazır hale getirmektedir.

İnce Bağırsak: Mideden gelen besinler buradan geçer emilme işlemi başlar. İçinde bulunan su, vitamin, mineraller alınarak dışarı atılması için kalın bağırsağa gönderilir.

Kalın Bağırsak: İçinde kalan su, vitamin ve mineraller son kez emilerek dışları atılması için dışkı anüse gönderilmektedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu