Sağlık

Soğuktan Baş Ağrısı Olur mu?

Soğuk havaların gelmesi beraberinde baş ağrılarını ve felç riskini beraberinde getiriyor. Üşüme sonucunda görülecek olan baş ağrısı sizi bir süre sonra beklenmedik sonuçla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Havanın soğuması gece uyurken özellikle sabah uyandığınız zaman başınızın dışarıda kalmış kısmı ağrıyorsa yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Soğuk havalar kişilerde migreni tetikleyerek şiddetli baş ağrısına sebep oluyor. Uzun zaman soğukta kalan başınızın iç kesimde ağrı yapmaktadır. Zonklamıyor, başınızı oynatınca arttırmıyor ama çok şiddetli şekilde sizi etkilemeye devam edecektir. Gerilimin başlaması baş ağrısı ve devamı ile gelmektedir.

Soğuk havalar sonucunda başınızda ağrılar artmaktadır. Kış ayında lodosun artması sonucunda gerilim, stres, psikolojik etki gibi tetikleyici şeylerden uzak durmalısınız. Migren tetikleyici olarak baş ağrısını göstermektedir.

Uzmanlar felç riski için uyarıyor. Başınızın soğukta kalması sonucunda iç taraflarda ağrılar ortaya çıkarak kan basıncını düşürecektir. Bunun sebebi ile birlikte soğuk kesimlerde ağrılar daha fazla olur. Bir kaç kez ağrı yaşayan kişiler doktora giderek testlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Baş ağrısından korunmanın yolları
Soğuk ve rüzgarlı havalarda mutlaka bere ve atkı gibi koruyucu kullanmalısınız,
Banyo yaptıktan sonra direk sokağa çıkmayın, saçlarınızı devamlı kurulayın ve temizleyin,
Rüzgarda durmayın başa doğru gelen rüzgardan korunmak önemlidir,
Migreni tetikleyen lodos olacağından dolayı kapılar açık varsa sizi etkileyecektir,
Araba yolculuklarında pencereleri açmamaya özen gösteriniz,
Saç kurutma makinesini kullanırken çok sıcak yada soğuk olmamalı ılık şekilde kullanınız,
Jöle sürmek başınızda soğuk oluşumuna sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu