Okul

Beethoven 9. Senfoni Eseri Hakkında Bilgi

Müziğin dehası olup yaşadığı çeşitli zorluklarla ortaya çıkan harika bir klasik müziktir. Alman besteci olan Ludwig van Beethoven 16 Aralık 1770 yılında dünyaya geldi. Hayatı boyunca çeşitli zorlukların yaşamasının yanı sıra mücadelelerine devam etmiştir. 1801 yılında yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı zamanla duyma yeteneğini kaybetti, 1817 yılında tamamen sağır olan Beethoven için müzik hayatı bitmemiştir. Bu dönemde de notaları en güzel şekilde yazarak kendi dünyasında bir orkestra kurmuştur. Tanınmış eserlerinden olan 9. senfoniyi ağırlık döneminde yazarak muhteşem bir birlik göstermiştir. Kendi eserlerini hiçbir zaman duyuramamış ama herkesin sevgisini kazanmıştır.

Bestesi ünlü Alman şairi tarafından “Ode to Joy” (Neşeye Övgü) eserinden alınarak dile getirilmiştir. Zamanla Beethoven eserleri daha değer kazanarak bugün Avrupa Birliğinin resmi marşı seçildi. Eserlerinin varlığı onu yaşatan en büyük simgelerden olmuştur. İnsanları etkileyen ve yaratıcılığın son noktasını göstermiştir. Bir müzisyen tarafından insanlığa renklilik sağlamıştır.

Müzik sevenler için önerebileceğimiz canlılık veren eserlerdendir. Beethoven gerçek bir klasik müzik tanrısı olduğu herkes tarafından dile getirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu