Okul

Solunum Sistemi Hastalıkları Nasıl Bulaşır

Vücudumuzdaki organlar belli bir düzeyde çalışmalarını devam ettirir. Solunum sistemimiz vücudumuzda en önemli kısmını oluşturur. Nefes alıp vermemizle birlikte vücudumuzda enerji üretimi için gerekli oksijenler karşılanır. Soluduğumuz havanın kirli olması beraberinde solunum yolu hastalıklarına getirerek bizi rahatsız eder.

Temiz olmayan ortamlarda solunum yolu hastalıkları hava ve temas yoluyla bulaşır. Vücudumuza giren solunum yolu sistemi hastalıkları hijyenik açıdan ellerimiz temiz olmadığı zaman ağzımıza götürdüğümüzde, yüzümüze dokunduğumuzda mikroplar vücudumuza girebilmektedir. Hastalıklı biriyle öpüşmek, yakınlaşmak ya da kapalı ortamda bulunmakta hastalıklara sebep olabilir.

Solunum yolu hastalıklarından korunmak için önce vücut temizliğimize önem göstermeliyiz. Dışarıdan geldiğimize ya da yemek yiyeceğimiz zaman mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Kirli pis yerlerde bulunmak o havayı solumak hastalıkları getirir. Hasta kişilerden uzak durmalı onların nefes alıp vermesinden uzak kalmamız gerektiğidir. Kapalı havalandırılmayan ortamlarda solunum hastalıklarını tetikler.

Vücudumuz bağışıklık sistemi mikroplara karşı bağışıklık kazanmasıyla birlikte hastalıklara karşı direnir. Vücudumuz bol vitaminli besinleri alması solunum hastalıklarını önlemektedir. Böylece bağışıklık sistemi zayıflamayacağı gibi hastalıklara karşı koruyacaktır. Hastalıklara yakalanma durumunda doktor tedavisine gitmeli, kendimize göre ilaç kullanmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu