Okul

Sosyal İhtiyaç Nedir

İnsanlar sosyal varlık olduklarından dolayı gereksinimlerini çevreleri sayesinde karşılar. Başkaları ile iletişim kurarak sosyal ihtiyaçlarını giderirler. Sosyal ihtiyaçlar insanlar için keyfi ihtiyaç olduklarını gösterir. Bunlar beslenme, sağlık, temizlik gibi temel ihtiyaçlarının dışında olurlar.

Sosyal ihtiyaçları incelemeden önce üç farklı başlık altında toplayabiliriz.

Sevgi Gereksinimi: İnsanlar arasında kurulan duygusal bağ olmaktadır. Kişiler başkaları tarafından değer gösterilerek ait olma hissine kapılırlar. Kişiler iyi arkadaş ve görünüşleri doğrultusunda bağlılıklarını gerçekleştirir. Güzel zaman geçirerek duyguları kuvvetlendirdikleri gibi yaptıkları hatalar aynı oranla zayıflatmaktadır. İnsanların duygusal bakımdan ihtiyaçlarını karşılamak için birbirlerine çaba gösterirler.

Saygınlık Gereksinimi: İnsanların birbirlerine gösterdikleri değer saygı ile anlaşılır. Toplum içinde yaptığımız hareket ve davranışlar sonucunda elde edilir. Bunlar insanlara değer vermeleri ile başlar. Başarılı olduğumuz alanda gösterdiğimiz yeterlilik, ustalık, beceri, arzu, iş yapma becerisi sayesinde çevremizdekiler işimize bize saygı gösterir. Sahip olduğumuz mal mülk sayesinde insanlar saygı gösterir.

Kendimizi Gösterme Gereksinimi: Sahip olduğumuz becerileri kullanma yapısıdır. Ressam resim, müzisyen müzik, şair şiirlerini yazarak kendisi ile barışık olmalıdır. Beceriniz yoksa eğer kendinize karşı hoşnutsuzluk duymaya başlarsınız. Bunlar insanların kendisini gösterme kabiliyetlerine bağlı olur. Sahip olduğumuz becerileri kullanarak kendimizle barışçıl olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu