Okul

Sosyal Kurumlar ve Görevleri Nelerdir

Sosyal kurumlar amaçları doğrultusunda gönüllülük esası ve kurumlara bağlı olarak faaliyetlerini yerine getirirler. Devletten bağımsız ve devlete bağlı olarak ikiye ayrılırlar. Bağımsız olanlar aldıkları bağışları ve üyelerinin aidatları ile gelir elde eder. Toplumun kalkınması ve gelişmesi için görev alırlar.

Sosyal kurumlar faaliyetleri doğrultusunda hizmetlerde bulunurlar. Örneğin hayatımızda olan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) sağlık alanında emekliliğimiz için bize hizmet vermekte. Belirli ödenekler değerlendirilerek bizim ve ailemizin sağlık ihtiyacını karşılar. Belirli günde prim ödemeleri sonunda emekliliği hakkedebiliriz. Devlet ile halk arasında hizmet eksiklerini tamamlayarak toplumsal sorunların çözülmesine hizmet ederler.

Kurumlar sadece devlete bağlı değil sivil toplumun desteğini alan kurumlarda çeşitli faaliyetlerde bulunurlar.

Kızılay: Doğal afetler ve felaketlerde insanların yardımına koşarak hizmette bulunur. Savaşta ve barışta her zaman insanlara yardım eder. Fakir ve düşkünlere yardımcı olur. Yiyecek, içecek, giyecek, yakacak, çadır ve para yardımında bulunur.

Açev: Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı sosyal yardımlaşma vakfıdır. Anne ve çocukları eğitmek. Babalara ve çocuksuz kadınlara aile eğitimleri vermek amaçlı kurulmuştur.

TEV: Türk Eğitim Vakfı, devletin yetersiz kaldığı eğitim alanında öğrencilerin giderlerinin karşılanması amaçlı olarak kurulmuştur. Ülke çapında eğitim olanakları daha ileri düzeye taşımak için çalışmalarını devam ettirir.

Türk Kalp Vakfı: Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele eden kurumdur. Bu alanda doktorların yetiştirilmesinde destek olmakta. Hastalara tanı bulmak ve tedavileri için çalışmalar yapmak.

sosyal kurumlar

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu