Sorular Cevaplar

Su Direnci Nedir Kısaca

Su içinde hareket eden cisimlerin hareketlerin hareketini zorlaştıran kuvvete su direnci denir. Temas gerektiren kuvvetlerden olup cismin hareketliliğine bağlı olarak gerçekleşir. Cismin hareket yönünü tersine göre hızını yavaşlatır. Suyun yoğunluğunu arttıkça taşıması da artmaktadır.

Denize girdiğimiz zaman hareket etmek istediğimizde suyun direnci ile karşılaşarak daha fazla kuvvet uygulamamız gerekir. Harcadığımız enerjiden dolayı yorgunluk ve zorluklar yaşarız. Suyun ortalama belli bir kalınlığı bulunur.

Deniz taşıtlarının hareketinin kolaylaştırılması için su direnci kullanılmaktadır. Su direncinde kuvvet gerektirdiğinde dolayı sudaki hızı arttırmak direncin etkisini de doğru orantılı olarak arttıracaktır. Deniz taşıtlarına baktığımız zaman ön tarafları sivri şekilde olarak suyun direncini az miktarda olarak azaltılmaktadır.

Su direnci olmasaydı eğer deniz canlıları su da hareket edemezlerdi. Belli bir yoğunluğa sahip olarak balıklar kaygan pullara sahip olmaları su direncinden az miktarda etkilenmesine neden olur. Su direncinde balıklar suda daha kolay şekilde yüzmektir.

4 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu